_DSC0559
a1
slide2
previous arrow
next arrow

Powódź 2001

Współpraca z Arbeiter Samariter Bund (ASB)

Powódź 2001

W czwartą rocznicę poprzedniej powodzi w lipcu 2001 żywioł znów zaatakował. Mając za sobą bagaż doświadczeń związany z poprzednią akcją pomocy powodzianom widząc ogrom zniszczeń (zagrożona była też nasza siedziba) bez wahania w drugim dniu tej tragedii rozpoczęliśmy w miarę naszych możliwości i środków pomoc powodzianom mieszkającym w naszej gminie Zakliczyn.

Z własnych środków przekazaliśmy 9 rodzinom z terenu naszej gminy pomoc rzeczową w postaci koców i środków czystości. Dzięki wieloletniej współpracy z Towarzystwem Solidarnej Pomocy z Krakowa-Nowej Huty udało się nam pozyskać wersalki, kołdry poduszki oraz komplety pościeli. Od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia „Dobra Nowina” z Chotomowa otrzymaliśmy pomoc finansową, którą przekazaliśmy 10 najbardziej poszkodowanym rodzinom z gminy Zakliczyn.

Ta część pomocy to jednak nic w porównaniu z akcją jaką Towarzystwo przeprowadziło we współpracy z ASB w sierpniu i wrześniu 2001 roku. Na początku sierpnia odwiedził nas przedstawiciel ASB Pani Elżbieta Rupala czego efektem było pozyskanie środków finansowych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Za kwotę 300.000,00 marek niemieckich zakupiliśmy wyprodukowane w Polsce produkty takie jak: 600 łóżek polowych, 2.500 kompletów artykułów higienicznych, 500 par butów gumowych, 2000 kołder, poduszek wraz z kompletami bielizny pościelowej. Dary te przez 2 kolejne miesiące zostały przekazane bezpośrednio do poszkodowanych zamieszkałych w czterech powiatach województwa małopolskiego: nowosądeckim, tarnowskim, brzeskim i bocheńskim.

W trakcie dystrybucji tych darów w dniu 11 września do Zakliczyna dotarł transport z darami rzeczowymi pochodzącymi ze zbiórek, jakie prowadziły oddziały ASB w Niemczech. W grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia do wybranych 400 spośród 2000 rodzin objętych akcją pomocy najdotkliwiej poszkodowanych przez lipcowy żywioł i zarazem będących w bardzo ciężkiej sytuacji życiowej dostarczyliśmy świąteczne paczki wraz z słodyczami.