_DSC0559
a1
slide2
previous arrow
next arrow

Złota Klamra 2018

Wspólna biesiada i śpiew już po raz czternasty połączyły uczestników spotkania integracyjnego Złota Klamra 2018, które 19 czerwca br. odbyło się w Domu Weselnym TARA państwa Małgorzaty i Henryka Migdałów w Zakliczynie.

Złota Klamra zdążyła się już trwale wpisać w świadomość społeczności lokalnej jako impreza łącząca nie tylko pokolenia, ale i różne środowiska społeczne. Wspólna zabawa uwrażliwia osoby zdrowe na los osób w podeszłym wieku, często chorych i niepełnosprawnych, a seniorom z Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie pomaga uświadomić, że pomimo deficytów starości są potrzebni , ważni i szanowani.

W tym roku Złota Klamra miała jeszcze jeden ważny aspekt – stała się okazją do uczczenia XXV lecie powstania Samarytańskiego Towarzystwo im. Jana Pawła II. Prezes towarzystwa Józef Gwiżdż, w swoim krótkim przemówieniu, ofiarował wszystkie dokonania Samarytańskiego Towarzystwa jako wotum wdzięczności świętemu Janowi Pawłowi II, prosząc go o dalsze błogosławieństwo na następne lata.

Z racji jubileuszu zorganizowano również wystawę fotografii dokumentujących historię i dokonania Samarytańskiego Towarzystwa na przestrzeni minionego ćwierćwiecza oraz osoby, dzięki których pracy towarzystwo powstało i istnieje nadal.

W trakcie spotkania Zarząd Samarytańskiego Towarzystwa, medalem „Samarytanina 2017” za pracę samarytańską w roku ubiegłym, uhonorował dwie osoby: panią Małgorzatę Kochan z Faściszowej i pana Stanisława Łaskawskiego z Jastrzębi.

W części artystycznej,  z pięknym układem tanecznym do Marszu Radeckiego i tańcem nowoczesnym, wystąpiły dzieci z klasy II b i III a Szkoły Podstawowej w Zakliczynie przygotowane przez panią Grażynę Gwiżdż oraz zespół wokalny młodzieży klas podstawowych i gimnazjalnych,  przygotowany przez pana Bogdana Wróbla. W tej części także pan Tadeusz Malik wraz ze swoimi uczniami: Bartoszem Łękawskim, Jakubem Wolakiem i Łukaszem  Bocheńskim zaprezentował grę na haligonkach.

Część rozrywkową rozpoczął, dowodząc swoich niemałych umiejętności aktorskich, pan Tadeusz Łazarz który przedstawił monolog o kulturze w gminie niezapomnianego sołtysa Kierdziołka, poprzeplatany współczesnymi aluzjami. Był także, jak już stało się tradycją, wspólny śpiew, zabawy i tańce, w których uczestniczyły również osoby na wózkach.

W ramach poczęstunku zaserwowano niepowtarzalny „Bigos po samarytańsku” przygotowany przez pracowników kuchni Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie oraz wspaniałe ciasto upieczone nieodpłatnie przez członkinie Stowarzyszenia pod Bocianim Gniazdem ze Stróż. Nie zabrakło także innych smakołyków.

 

Widownię Złotej Klamry stanowili mieszkańcy Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie i członkowie Samarytańskiego Towarzystwa im. Jana Pawła II, mieszkańcy Domu Pogodnej Jesieni z Tuchowa prowadzonego przez zgromadzenie Sióstr Józefitek, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Stróżach z dyrektor Małgorzatą Chrobak, która jest jednocześnie prezesem Samarytańskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżaninach prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej w Stróżach z prezes Danutą Majewską, członkowie Stowarzyszenia pod Bocianim Gniazdem w Stróżach z prezes Ewą Krakowską, uczestnicy projektu „Wsparcie i aktywizacja społeczna osób poszkodowanych przez nazizm” z Brzeska, Tarnowa i Zakliczyna, realizowanego przez Samarytańską Federacje Organizacji Pozarządowych, członkowie Klubu seniora z Zakliczyna z prezes Janiną Bolechałą. Władze powiatowe reprezentował wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Czaplak i radna Irena Kusion oraz wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krzysztof Sobczyk. Władze Gminy i Miasta Zakliczyn reprezentowali sekretarz  Janusz Krzyżak, radni Ewa Nijak i Bogdan Litwa, który jednocześnie jest prezesem Stowarzyszenia Bez Barier.

Za obsługę gości należą się wielkie podziękowania pracownikom Domu Pogodnej Jesieni i wolontariuszom działającym w Szkolnym Kole Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Zakliczynie, którym kieruje pedagog Justyna Iwaniec.

Dziękujemy także:

  1. Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych, którego środki są w dyspozycji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie
  2. Delikatesom Centrum pani Jadwigi Wierzbickiej Król
  3. Firmie Handlowej Magnat w Tarnowie
  4. Firmie Handlowej Eldox z Łososiny
  5. Cukierni Grześ z Nawojowej
  6. Hurtowni Almarco w Zakliczynie
  7. Piekarni Henryka Migdała

Ryszard Kuczyński, Renata Kusiak