_DSC0559
a1
slide2
previous arrow
next arrow

Złota Klamra 2019

Po raz 15 Samarytańskie Towarzystwo im. Jana Pawła II w Zakliczynie było organizatorem międzypokoleniowej imprezy, która integruje pokolenia: seniorów, osób w średnim wieku, młodzieży i dzieci.

W tym roku 12 czerwca, na placu  przed Domem Pogodnej Jesieni w Zakliczynie przy ul. Grabina 11 w godzinach popołudniowych odbyła się ta ważna dla samarytan cykliczna uroczystość, która zgromadziła ok. 250 osób.

Wśród gości byli między innymi: dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Anna Górska, Urząd Gminy reprezentował sekretarz Janusz Krzyżak.  Gościliśmy też księdza proboszcza Pawła Mikulskiego oraz dyrektora Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie pana Kazimierza Dudzika, a także żonę głównego pomysłodawcy i założyciela Samarytańskiego Towarzystwa śp. Stefana Ściborowicza panią Władysławę Ściborowicz.

Oprócz członków Samarytańskiego Towarzystwa i jego sympatyków w uroczystości brali udział także uczestnicy projektu poszkodowanych przez nazizm, który jest realizowany przez Samarytańską Federację Organizacji Pozarządowych (SFOP).  Uczestniczyli też pensjonariusze dziennego domu opieki z Kończysk prowadzanego przez SFOP. Od wielu lat w tym wydarzeniu kulturalnym  biorą udział także: mieszkanki DPS ze Stróż z panią dyrektor Małgorzatą Chrobak,  mieszkańcy  DPJ z Tuchowa, który prowadzą siostry Józefitki z siostrą dyrektor  Ewą Pławecką na czele. W tegorocznej Złotej Klamrze brali też udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dzierżaninach, prowadzonych przez  Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej ze Stróż, z panią prezes Danutą Majewską, seniorzy z Klubu Seniora w Zakliczynie z panią prezes Janiną Bolechałą. Obecna była  także delegacja Stowarzyszenia pod Bocianim Gniazdem w Stróżach z panią prezes Ewą Krakowską.

Gospodarzem  tego międzypokoleniowego spotkania byli mieszkańcy i pracownicy Domu Pogodnej Jesieni, a dzielnie ich wspomagali  wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie i harcerze z V Niepołomickiej Drużyny Harcerskiej „Gawra” im. Danuty Siedzikówny zastęp Skowronki.

 Po przywitaniu wszystkich gości przez prezesa Towarzystwa pana Józefa Gwiżdża, w imieniu władz gminnych głos zabrał sekretarz Urzędu Gminy Zakliczyn Janusz Krzyżak, który życzył wszystkim wspaniałej zabawy.

 Jak od wielu lat jest w zwyczaju, wręczono dyplom  i medal „Samarytanina”. W tym roku za długoletnią pracę na rzecz Samarytańskiego Towarzystwa wyróżniono tymi honorami pana Tadeusza Świderskiego.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna, którą uświetnili: Paulina Ignac z Tarnowa z pięknym refleksyjnym repertuarem sprzed lat, grupa  taneczna dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Zakliczynie prowadzona przez panią Grażynę Gwiżdż która zatańczyła „Mazura” i dwa tańce nowoczesne i zespół dziecięcy „Kapela świętego Idziego”, prowadzona przez pana Tadeusza Malika, a działająca od niedawna przy Parafii Św. Idziego w Zakliczynie.

Elementem przeplatającym występy był konkurs dla seniorów na temat współczesnego języka młodzieży i dla młodzieży na temat języka z czasów PRL-u, który prowadziła terapeutka zajęciowa z DPJ pani Katarzyna Walichowska.

Po występach był także wspólny śpiew wspomagany przez seniorki Klubu Seniora, co stało się już tradycją. Śpiew  ten inspirowany był przez Tadeusza Malika, który podgrywał na swoim akordeonie, także do tańca.

Gospodarze tego miłego spotkania ugościli jego uczestników tradycyjnym bigosem po samarytańsku, lodami i napojami oraz ciastem upieczonym prze panie ze Stowarzyszenia Pod Bocianim Gniazdem ze Stróż.

Do zobaczenia za rok!

Myślę że  aura będzie bardziej łaskawa. W  dniu 12 czerwca br. na rondzie w Zakliczynie termometr wskazywał 38 stopni.

R. Kuczyński